To nie będzie wpis z cyklu:”drogi Pamiętniczku, w Warszawie było…”. To nie będzie przegląd knajp, muzeów, placów zabaw. To będzie szybkie (bo nasza wycieczka do Warszawy była szybka – trwała 3 dni) podsumowanie tego, co mnie dobrzy ludzie polecali w dziesiątkach odesłanych wiadomości na pytanie z cyklu: “Jakie atrakcje dla dzieci w Warszawie polecasz?”. Opisuję je w 10 krokach, które powinny ucieszyć nie tylko najmłodszych!
Prawda jest taka, że ja tylko w Warszawie się urodziłam i spędziłam w niej (jako skrajny wcześniak) pierwsze miesiące życia. Potem jeździłam na wycieczki szkolne, gdzie to pretekstem do klasowej uczty w McDonald’s rodem z lat 90′ był… wyjazd do filharmonii 😀 Potem, gdy zaczął się XXI wiek jeździłam w sprawach biznesowych, rozrywkowych, ikeowych itp. Ale temat “atrakcje w Warszawie dla dzieci” pojawił się na mojej warszawskiej mapie myśli po raz pierwszy. Myśli przelaliśmy na papier (spisując sobie, co chcemy zobaczyć); papier rozłożyliśmy w formie kartograficznej (na mapie); mapę wydeptaliśmy tysiącami kroków po stolicy. Kierowaliśmy te kroki tak, by głów i stóp naszych dzieci nie przemęczyć; ale także tak, by nasze głowy i stopy zadowolić – nowymi, ciekawymi doświadczeniami. Ja Wam te nasze tysiące kroków streszczę w dziesięciu najfajniejszych kierunkach do… potuptania!
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: Warszawa klasycznie
1. Pałac Kultury: 30-te piętro
Może i ciągle to śmiechu warte, ale ten najwyższy (!) budynek w Polsce był, jest i pewnie będzie przez bliżej nieokreślony czas jednym z symbolów stolicy: jej historii, jej różnorodności i jej kontrastów.
Wjazd windą dla dzieci nie jest atrakcją (no bo jakże stanie w kolejce może być atrakcją ;-P), ale dla dorosłych – wjazd windą z panią/panem zasiadających na stołku biurowym pod plastikowym wiatrakiem w kabinie windy jest… atrakcją-abstrakcją. Warto wjechać dla widoków, dla spojrzenia na Warszawę z lotu ptaka, dla wytłumaczenia sobie (i naszym kilkuletnim podopiecznym) na co patrzą i dla zorientowania się w topografii Śródmieścia.
Podczas czekania do windy, na tym samym poziomie Pałacu Kultury (parter) można załapać się na Wystawę Figur Stalowych (wystawa czasowa!) lub na doświadczenie VR (virtual reality) “1000 lat historii Warszawy”. Nie byliśmy.
2. Muzeum Domków dla Lalek
Mieści się w Pałacu Kultury, stąd może być atrakcją “po drodze” dla dziewczynek kochających lalkowe klimaty. Nasza trzylatka woli jeszcze króliczki, dlatego je mięliśmy, ale podobno zbiera całkiem fajne opinie. Mieści w sobie zbiory przeróżnych domów, sklepików i pokoi dla lalek pełnych maleńkich drobiazgów z różnych kultur i różnych epok. Rekomendowany wiek odwiedzających: 5-100 lat 🙂
3. Park Saski
Chwila oddechu. Trochę cienia. Fajne kontrasty: PRLowska wiekiem i wyglądem maszyna do waty cukrowej ze starszym panem u boku stoi ramię w ramię z Ukrainką sprzedającą mrożone frappe z miętą i limonką na hipsterskim rowerze z wmontowanym ekspresem do kawy. No i jest plac zabaw: całkiem spory, z fajnymi, niezniszczonymi sprzętami różnej maści (bujaki huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica itp.)
4. Trasa Królewska
Zaczęliśmy nią sobie spacerować od Alei Ujazdowskich (zaliczając na wstępie szybki spacer po Łazienkach królewskich). Potem z ciekawości zboczyliśmy na Wiejską (nic ciekawego ;-P). Przecinając najpierw Plac Trzech Krzyży, a potem Aleje Jerozolimskie docieramy na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Knajpki, kawiarnie, butiki, księgarnie, uniwersytet, pomniki, kwiaty, trawniki, turyści, mieszkańcy… fajna mieszanka! To na Nowym Świecie w Croque Madame mogę polecić Wam bardzo dobrą bezę (tort bezowy o przeróżnych smakach). A na Starówce, u stóp kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego lody u Magdy Gessler (restauracja “Polka”). Dziecko moje natomiast najbardziej z całej trasy zachwyciła bieganina boso po fontannie wokół pomnika Syrenki.
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: muzea i wystawy!
5. Centrum Nauki Kopernik
Tego miejsca chyba nie wypada nazywać “muzeum” 🙂 Bo jest jednym z tych obiektów, który daleko wybiega w przyszłość – rozmachem, nowoczesnością i atrakcyjnością samą w sobie. Zdecydowanie WARTO, a nawet TRZEBA zabrać tam najciekawszych świata – nasze Maluszki! Bo już dla dzieci od lat trzech czekają naprawdę świetne atrakcje. A są to:
Planetarium! Trzeba wybrać się na spektakl “Pod jednym niebem” opowiedziany przez Wielkiego Ptaka i Elmo z Ulicy Sezamkowej, którzy pokazują o co chodzi z tymi kształtami gwiazd i zasięgiem nieba 🙂 Spektakl poprzedza zabawa “na żywo” z animatorem i zającem detektywem szukającym innych zwierząt w lesie i… na niebie. Nasza trzylatka była zachwycona. Nasza roczna Zuzia wytrzymała 50 minut w spokoju i nawet sporym zaciekawieniu feerią barw na rozgwieżdżonym suficie.
Wystawa “Bzzz!” to zupełnie oddzielna przestrzeń CNK, z osobnym wejściem, przeznaczona specjalnie dla dzieci. To tutaj znajduje się całe mnóstwo sprzętów światło-dotyk-dźwięk-zapach pozwalających dzieciom eksplorować świat przyrody. Zabawy z wodą, dotykanie mchu, wąchanie kwiatów, słuchanie kaczki lub dzięcioła, zerknięcie przez mikroskop, żyroskop, budowanie drzewa, a do tego: zjeżdżalnie, mostki, zajęcia z animatorem – czy może się to komuś nie podobać?
Ważne! Do Planetarium, jak i na wystawę Bzz obowiązują oddzielne bilety wstępu, które kupuje się na określoną godzinę wejścia. Najlepiej to zrobić online, aby uniknąć kolejek do CNK.
6. Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiem, że to kiepska rekomendacja z działu: “atrakcje dla dzieci w Warszawie”, ale… jest to zdecydowanie jedno z tych muzeów, które powinien zobaczyć każdy dorosły. Nam na nie zabrakło czasu. Jednak gdybyśmy zostali dzień dłużej, to do muzeum byśmy się wybrali: Zuzię (1 rok) wzięli ze sobą w nosidle, a Nelę (3 latka) zostawili przez półtorej godziny w strefie dla dzieci z animatorem. Podobno jest taka możliwość.
7. Park Fontann
Jeśli jesteście w Warszawie między majem a wrześniem i jeśli przypadkiem jest to piątek albo sobota, to… macie szczęście! Wtedy to właśnie, o 21:30 w Parku Fontann jest multimedialny, kolorowy pokaz tańczących fontann wraz z pokazem mappingu. Nam tego szczęścia zabrakło: byliśmy od niedzieli do środy 🙂
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: Warszawa hipsterska!
8. Muzeum Neonów
Dla najmłodszych: gra świateł, kształtów – coś innego! Dla ich rodziców – przekrój przez najnowszą historię stolicy pod względem obyczajów. Takie “życiowe” muzea lubimy najbardziej, stąd ochoczo wybraliśmy się na Pragę do Muzeum Neonów i się nie zawiedliśmy. A stamtąd już całkiem blisko na spacer do Parku Skaryszewskiego albo wzdłuż ulicy Francuskiej: pełnej hipsterskich knajpek i cukierni z bezą 😉 Tak, kocham bezę! 😀 Wielbicielom pierogów z kolei polecam “Pierogarnię” na Mińskiej – malutka, z pierogami lepionymi “za szybą”, wybornymi w smaku, o różnorodnych smakach!
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: czas na relaks!
9. Bulwary wiślane
Nabrzeża Wisły są zagospodarowane pod względem infrastruktury… odcinkami. Bary, kawiarnie i mini plaże rozciągają się tuż obok Centrum Nauki Kopernik i BUWu (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z dwupoziomowym dachem do… siedzenia i picia kawy 😉 ). Tam jednak nie znaleźliśmy wiele atrakcji dla dzieci.
Te z kolei zastaniecie w:
“Grunt i woda” – fajne, hipsterskie miejsce na relaks dla rodziców i dzieci, bo mają one do dyspozycji spory plac zabaw z piaskownicą i kuchnię piaskowego masterchefa oraz namiot tipi 😉 A dorośli? Dorośli mają leżaki i słynną kanapkę z kalmarem oraz lemoniady. Grunt i Woda znajduje się przy Bulwarach Wiślanych, mniej więcej w połowie drogi między mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim.
“Plażówka Saska” – z daleka od gwaru przy moście Poniatowskiego, po prawej stronie Wisły. Ogromna piaszczysta plaża i mnóstwo leżaków dają namiastkę nadmorskiego klimatu. Działają tam teatr i kino “pod chmurką”. A na dzieciaki czekają kolorowe, pastelowe domki, plac zabaw oraz weekendowe animacje.
10. Restauracje przyjazne dzieciom:
Od razu dam znać: nie byliśmy we wszystkich, ale gdybyście szukali możliwości spokojnego obiadu (bez znudzonych dzieciaków obok), podsuwam kilka pomysłów od nas i od naszych zaprzyjaźnionych Warszawiaków, którzy znają i polecają:
Creperia (Naleśnikarnia) w Hali Koszyki – Rodzic będzie tym samym w jednym z najmodniejszych miejsc w stolicy, a dziecko… ma mały, ale wyczerpujący w możliwości zabawy kącik z namiotem, kilkoma zabawkami i książeczkami
Trattoria da Antonio – jedna z niewielu restauracji z większym kącikiem dla dzieci w ścisłym centrum, kuchnia wegańska.
Spośród tych wszystkich pytań, jakie atrakcje w Warszawie dla dzieci polecam, najczęściej pytaliście mnie GDZIE mieszkamy, że mamy TAKI widok 🙂
Mieszkanie: przy ulicy Marszałkowskiej 140 wynajęliśmy za pomocą Booking.com, a apartament nam się trafił naprawdę świetny w przystępnej cenie. Dlaczego był taki super oprócz faktu fantastycznego widoku z tarasu? Bo miał oddzielną sypialnię z wyjściem na ów taras, oddzielny pokój dzienny i kuchnię. Cóż, komfort ten zrozumieją tylko rodzice dzieci 😉
Jeśli chcesz zobaczyć inne miejsca jakie polecam tuptając z dziećmi Polskę: ZOBACZ TUTAJ!
Jeśli chcesz poznać najlepsze miejsca w Krakowie dla naszych Najmłodszych: ZOBACZ TUTAJ!
Jeśli chcesz tuptać ze mną… na koniec świata szaro-różowego macierzyństwa, gdzieś między kupą, a lukrem: ZOSTAŃ W NASZEJ CODZIENNOŚCI! 🙂
Z cyklu #tuptamy_polskę: atrakcje w Warszawie dla dzieci i Rodziców
To nie będzie wpis z cyklu:”drogi Pamiętniczku, w Warszawie było…”. To nie będzie przegląd knajp, muzeów, placów zabaw. To będzie szybkie (bo nasza wycieczka do Warszawy była szybka – trwała 3 dni) podsumowanie tego, co mnie dobrzy ludzie polecali w dziesiątkach odesłanych wiadomości na pytanie z cyklu: “Jakie atrakcje dla dzieci w Warszawie polecasz?”. Opisuję je w 10 krokach, które powinny ucieszyć nie tylko najmłodszych!
Prawda jest taka, że ja tylko w Warszawie się urodziłam i spędziłam w niej (jako skrajny wcześniak) pierwsze miesiące życia. Potem jeździłam na wycieczki szkolne, gdzie to pretekstem do klasowej uczty w McDonald’s rodem z lat 90′ był… wyjazd do filharmonii 😀 Potem, gdy zaczął się XXI wiek jeździłam w sprawach biznesowych, rozrywkowych, ikeowych itp. Ale temat “atrakcje w Warszawie dla dzieci” pojawił się na mojej warszawskiej mapie myśli po raz pierwszy. Myśli przelaliśmy na papier (spisując sobie, co chcemy zobaczyć); papier rozłożyliśmy w formie kartograficznej (na mapie); mapę wydeptaliśmy tysiącami kroków po stolicy. Kierowaliśmy te kroki tak, by głów i stóp naszych dzieci nie przemęczyć; ale także tak, by nasze głowy i stopy zadowolić – nowymi, ciekawymi doświadczeniami. Ja Wam te nasze tysiące kroków streszczę w dziesięciu najfajniejszych kierunkach do… potuptania!
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: Warszawa klasycznie
1. Pałac Kultury: 30-te piętro
Może i ciągle to śmiechu warte, ale ten najwyższy (!) budynek w Polsce był, jest i pewnie będzie przez bliżej nieokreślony czas jednym z symbolów stolicy: jej historii, jej różnorodności i jej kontrastów.
Wjazd windą dla dzieci nie jest atrakcją (no bo jakże stanie w kolejce może być atrakcją ;-P), ale dla dorosłych – wjazd windą z panią/panem zasiadających na stołku biurowym pod plastikowym wiatrakiem w kabinie windy jest… atrakcją-abstrakcją. Warto wjechać dla widoków, dla spojrzenia na Warszawę z lotu ptaka, dla wytłumaczenia sobie (i naszym kilkuletnim podopiecznym) na co patrzą i dla zorientowania się w topografii Śródmieścia.
Podczas czekania do windy, na tym samym poziomie Pałacu Kultury (parter) można załapać się na Wystawę Figur Stalowych (wystawa czasowa!) lub na doświadczenie VR (virtual reality) “1000 lat historii Warszawy”. Nie byliśmy.
2. Muzeum Domków dla Lalek
Mieści się w Pałacu Kultury, stąd może być atrakcją “po drodze” dla dziewczynek kochających lalkowe klimaty. Nasza trzylatka woli jeszcze króliczki, dlatego je mięliśmy, ale podobno zbiera całkiem fajne opinie. Mieści w sobie zbiory przeróżnych domów, sklepików i pokoi dla lalek pełnych maleńkich drobiazgów z różnych kultur i różnych epok. Rekomendowany wiek odwiedzających: 5-100 lat 🙂
3. Park Saski
Chwila oddechu. Trochę cienia. Fajne kontrasty: PRLowska wiekiem i wyglądem maszyna do waty cukrowej ze starszym panem u boku stoi ramię w ramię z Ukrainką sprzedającą mrożone frappe z miętą i limonką na hipsterskim rowerze z wmontowanym ekspresem do kawy. No i jest plac zabaw: całkiem spory, z fajnymi, niezniszczonymi sprzętami różnej maści (bujaki huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica itp.)
4. Trasa Królewska
Zaczęliśmy nią sobie spacerować od Alei Ujazdowskich (zaliczając na wstępie szybki spacer po Łazienkach królewskich). Potem z ciekawości zboczyliśmy na Wiejską (nic ciekawego ;-P). Przecinając najpierw Plac Trzech Krzyży, a potem Aleje Jerozolimskie docieramy na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Knajpki, kawiarnie, butiki, księgarnie, uniwersytet, pomniki, kwiaty, trawniki, turyści, mieszkańcy… fajna mieszanka! To na Nowym Świecie w Croque Madame mogę polecić Wam bardzo dobrą bezę (tort bezowy o przeróżnych smakach). A na Starówce, u stóp kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego lody u Magdy Gessler (restauracja “Polka”). Dziecko moje natomiast najbardziej z całej trasy zachwyciła bieganina boso po fontannie wokół pomnika Syrenki.
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: muzea i wystawy!
5. Centrum Nauki Kopernik
Tego miejsca chyba nie wypada nazywać “muzeum” 🙂 Bo jest jednym z tych obiektów, który daleko wybiega w przyszłość – rozmachem, nowoczesnością i atrakcyjnością samą w sobie. Zdecydowanie WARTO, a nawet TRZEBA zabrać tam najciekawszych świata – nasze Maluszki! Bo już dla dzieci od lat trzech czekają naprawdę świetne atrakcje. A są to:
Ważne! Do Planetarium, jak i na wystawę Bzz obowiązują oddzielne bilety wstępu, które kupuje się na określoną godzinę wejścia. Najlepiej to zrobić online, aby uniknąć kolejek do CNK.
6. Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiem, że to kiepska rekomendacja z działu: “atrakcje dla dzieci w Warszawie”, ale… jest to zdecydowanie jedno z tych muzeów, które powinien zobaczyć każdy dorosły. Nam na nie zabrakło czasu. Jednak gdybyśmy zostali dzień dłużej, to do muzeum byśmy się wybrali: Zuzię (1 rok) wzięli ze sobą w nosidle, a Nelę (3 latka) zostawili przez półtorej godziny w strefie dla dzieci z animatorem. Podobno jest taka możliwość.
7. Park Fontann
Jeśli jesteście w Warszawie między majem a wrześniem i jeśli przypadkiem jest to piątek albo sobota, to… macie szczęście! Wtedy to właśnie, o 21:30 w Parku Fontann jest multimedialny, kolorowy pokaz tańczących fontann wraz z pokazem mappingu. Nam tego szczęścia zabrakło: byliśmy od niedzieli do środy 🙂
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: Warszawa hipsterska!
8. Muzeum Neonów
Dla najmłodszych: gra świateł, kształtów – coś innego! Dla ich rodziców – przekrój przez najnowszą historię stolicy pod względem obyczajów. Takie “życiowe” muzea lubimy najbardziej, stąd ochoczo wybraliśmy się na Pragę do Muzeum Neonów i się nie zawiedliśmy. A stamtąd już całkiem blisko na spacer do Parku Skaryszewskiego albo wzdłuż ulicy Francuskiej: pełnej hipsterskich knajpek i cukierni z bezą 😉 Tak, kocham bezę! 😀 Wielbicielom pierogów z kolei polecam “Pierogarnię” na Mińskiej – malutka, z pierogami lepionymi “za szybą”, wybornymi w smaku, o różnorodnych smakach!
Atrakcje dla dzieci w Warszawie: czas na relaks!
9. Bulwary wiślane
Nabrzeża Wisły są zagospodarowane pod względem infrastruktury… odcinkami. Bary, kawiarnie i mini plaże rozciągają się tuż obok Centrum Nauki Kopernik i BUWu (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z dwupoziomowym dachem do… siedzenia i picia kawy 😉 ). Tam jednak nie znaleźliśmy wiele atrakcji dla dzieci.
Te z kolei zastaniecie w:
10. Restauracje przyjazne dzieciom:
Od razu dam znać: nie byliśmy we wszystkich, ale gdybyście szukali możliwości spokojnego obiadu (bez znudzonych dzieciaków obok), podsuwam kilka pomysłów od nas i od naszych zaprzyjaźnionych Warszawiaków, którzy znają i polecają:
Gdzie spać?
Spośród tych wszystkich pytań, jakie atrakcje w Warszawie dla dzieci polecam, najczęściej pytaliście mnie GDZIE mieszkamy, że mamy TAKI widok 🙂
Mieszkanie: przy ulicy Marszałkowskiej 140 wynajęliśmy za pomocą Booking.com, a apartament nam się trafił naprawdę świetny w przystępnej cenie. Dlaczego był taki super oprócz faktu fantastycznego widoku z tarasu? Bo miał oddzielną sypialnię z wyjściem na ów taras, oddzielny pokój dzienny i kuchnię. Cóż, komfort ten zrozumieją tylko rodzice dzieci 😉
Jeśli chcesz zobaczyć inne miejsca jakie polecam tuptając z dziećmi Polskę: ZOBACZ TUTAJ!
Jeśli chcesz poznać najlepsze miejsca w Krakowie dla naszych Najmłodszych: ZOBACZ TUTAJ!
Jeśli chcesz tuptać ze mną… na koniec świata szaro-różowego macierzyństwa, gdzieś między kupą, a lukrem: ZOSTAŃ W NASZEJ CODZIENNOŚCI! 🙂